venue burgee

2017 Staunton and Melbourne Cup

Staunton Harold Sailing Club

Results are provisional as of 17:10 on May 14, 2017

Melbourne Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Melbourne Europe 394 1145 George Crammond   (13.0 DNC) 1.0 1.0 15.0 2.0
2nd Melbourne Laser Radial 180930 1139 Ethan Lowing   1.0 3.0 (7.0) 11.0 4.0
3rd Melbourne Laser Radial 134703 1139 Matt Smith   (13.0 DNC) 2.0 4.0 19.0 6.0
4th Melbourne Topper 44683 1347 Ellie Rush   2.0 4.0 (10.0) 16.0 6.0
5th Melbourne Topper 46969 1347 Olive Hamilton   5.0 (7.0) 2.0 14.0 7.0
6th Melbourne Comet 740 1204 Steve Boud   3.0 5.0 (6.0) 14.0 8.0
7th Melbourne Scorpion 1925 1040 Martyn Denchfield Richard Barnett 4.0 (6.0) 5.0 15.0 9.0
8th Melbourne RS400 1024 942 Nick Kindon Paul Munro (13.0 DNC) 8.0 3.0 24.0 11.0
9th Melbourne RSVision 1 1128 will julie 6.0 10.0 (13.0 DNC) 29.0 16.0
10th Melbourne RS400 1041 942 Henry Barnes Liz Simons (13.0 DNC) 9.0 9.0 31.0 18.0
11th Melbourne Laser 178432 1097 Rod Raffell   (13.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 34.0 21.0
12th Melbourne Mirror single handed 45687 1369 Hugh Burnham   (13.0 DNC) 11.0 13.0 DNC 37.0 24.0

Staunton Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Staunton RS200 1006 1047 Pete Gray Rachel Rhodes 1.0 (5.0) 1.0 7.0 2.0
2nd Staunton Laser 210230 1097 John Blundell   (20.0 DNC) 1.0 2.0 23.0 3.0
3rd Staunton Supernova 1095 1075 Simon Foskett   4.0 2.0 (6.0) 12.0 6.0
4th Staunton Fireball 15118 959 Grahame Newton Tim Saunders 2.0 4.0 (11.0) 17.0 6.0
5th Staunton Supernova 1165 1075 Corey Newton   3.0 3.0 (5.0) 11.0 6.0
6th Staunton Solo 5714 1143 Tim Gray   (12.0) 7.0 3.0 22.0 10.0
7th Staunton Laser Radial 134711 1139 Paul Moughton Leay   (9.0) 8.0 4.0 21.0 12.0
8th Staunton Fireball 14370 959 Daren Fasey Colin Davis 6.0 6.0 (7.0) 19.0 12.0
9th Staunton Laser 174789 1097 John Shoesmith   5.0 10.0 (20.0 DNC) 35.0 15.0
10th Staunton Miracle 3813 1210 Graham Watts Helen Jacks 7.0 9.0 (10.0) 26.0 16.0
11th Staunton RS200 1112 1047 Nigel Pepperdine Di Pepperdine (20.0 DNC) 11.0 8.0 39.0 19.0
12th Staunton Fireball 15004 959 Richard Pepperdine Rob Watson 8.0 (13.0) 13.0 34.0 21.0
13th Staunton Laser Radial 202529 1139 Sam Grimshaw   10.0 12.0 (14.0) 36.0 22.0
14th Staunton Laser 180930 1097 Phil Hardcastle   (20.0 DNC) 17.0 9.0 46.0 26.0
15th Staunton Laser 170613 1097 Rob Pocock   (15.0) 14.0 12.0 41.0 26.0
16th Staunton Laser 168859 1097 Mick Papp   11.0 16.0 (20.0 DNC) 47.0 27.0
17th Staunton Laser 116386 1097 Andy Taylor   14.0 15.0 (20.0 DNC) 49.0 29.0
18th Staunton Fireball 14771 959 Terry Forbes Tom Plant 16.0 (18.0) 15.0 49.0 31.0
19th Staunton Laser Radial 203912 1139 Rupert Chapman   13.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 53.0 33.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com