2020 Staunton Blaster

SHSC

Results are final as of 16:06 on February 23, 2020

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st SLOW Streaker 2111 Sheffield Viking SC Tom Gillard   1128 2 1 (3) 1 7 4
2nd FAST Scorpion 2013 SHSC Pete Gray Rachael Rhodes 1036 1 (4) 1 2 8 4
3rd SLOW Supernova 1165 SHSC Corey Newton   1077 (30 DNF) 2 2 3 37 7
4th SLOW Laser 215250 Ogston SC Garry Knott   1099 3 3 (4) 4 14 10
5th SLOW Solo 5774 NCSC Clive Gimson   1143 4 5 6 (30 DNF) 45 15
6th SLOW Laser 209956 SHSC Grahame Newton   1099 6 6 5 (30 DNC) 47 17
7th SLOW Europe 403 SHSC George Crammond   1141 (8) 7 8 6 29 21
8th Junior Laser 4.7 126333 SHSC Toby Clingan   1207 (30 DNC) 9 9 7 55 25
9th FAST Fireball 14771 SHSC Terry Forbes Simon Forbes 952 5 8 15 (30 DNC) 58 28
10th SLOW Laser 4.7 167587 NCSC Julian Lloyd   1207 9 (30 DNC) 11 11 61 31
11th SLOW Laser 144940 Ogston SC Byron Knott   1099 7 10 15 (30 DNC) 62 32
12th Junior Laser 4.7 212459 Ogston Ben Knott   1207 11 13 10 (30 DNC) 64 34
13th SLOW Laser 214682 SHSC Mick Papp   1099 10 (30 DNF) 17 12 69 39
14th SLOW Laser RADIAL 202145 SHSC Richard Barnett   1145 (30 DNF) 12 18 10 70 40
15th SLOW Solo 4862 SHSC James Foskett   1143 (30 DNC) 30 DNC 12 5 77 47
16th SLOW Solo 5856 NCSC Brian Fisher   1143 (30 DNF) 30 DNC 13 9 82 52
17th SLOW Enterprise 22512 Ogston SC Philip Wilson Chris Bridge 1119 (30 DNF) 30 DNC 16 8 84 54
18th FAST Fireball 14935 SHSC Andy Foskett Lesley Foskett 952 (30 DNF) 30 DNC 7 30 DNF 97 67
19th SLOW Comet 616 SHSC Nigel Pepperdine   1207 (30 DNF) 11 30 DNC 30 DNC 101 71
20th FAST RS200 1006 SHSC Nathan Smith Andy Marriott 1046 (30 DNF) 30 DNC 19 30 DNF 109 79
21st SLOW Laser 134447 Ogston SC Mike Heap   1099 (30 DNF) 30 DNC 20 30 DNF 110 80
22nd SLOW Laser 149 Ogston SC Eric Green   1099 (30 DNF) 30 DNC 30 DNC 30 DNC 120 90
22nd SLOW 2000 21764 SHSC Stuart Mansfield Alan Donaldson 1112 (30 DNF) 30 DNC 30 DNC 30 DNC 120 90
22nd Junior Laser RADIAL 126333 SHSC Toby Clingan   1145 (30 DNF) 30 DNC 30 DNC 30 DNC 120 90
22nd SLOW Solo 5880 Ogston SC Martin Honnor   1143 (30 DNF) 30 DNC 30 DNC 30 DNC 120 90
22nd SLOW Laser 4.7 212907 Ogston SC Alice Hedley-Fenn   1207 (30 DNF) 30 DNC 30 DNC 30 DNC 120 90
22nd FAST RS400 1024 SHSC Nick Kindon Paul Munro 942 (30 DNF) 30 DNC 30 DNF 30 DNC 120 90
22nd SLOW Laser RADIAL 182440 SHSC Nick Waters   1145 (30 DNF) 30 DNC 30 DNF 30 DNC 120 90
22nd SLOW Miracle 3813 SHSC Graham Watts Helen Jacks 1194 (30 DNF) 30 DNC 30 DNF 30 DNC 120 90



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com